Kako unaprijediti uzgoj borovnica?
U posljednjih nekoliko godina, proizvodnja borovnica se značajno proširila, kako u Europi i svijetu, tako i kod nas. Zbog sve veće rasprostranjenosti, sve više proizvođača se žali na razne probleme u proizvodnji, kao što su smanjene veličine plodova, oštećenja povezana s vremenskim uvjetima (kao što su mraz, suša i sl.), smanjena oplodnja, velike razlike u urodima. Zbog toga je razmuljivo i logično da se proizvođači okreću praksama koje im omogućuju veću produktivnost i održivost.
Globalizacija proizvodnje borovnica je također utjecala na pojavu novih štetnih vrsta i bolesti, te njihovo brže širenje na postojećim i novim područjima uzgoja.
METOS sustav za donošenje odluka u proizvodnji omogućava nam praćenje svih relevantnih klimatskih uvjeta i parametara u tlu, čime se olakšava upravljanje poljoprivrednim radovima kod uzgoja borovnica.
Sustavi za donošenje odluka u proizvodnji
Praćenjem vremenskih uvjeta i korištenjem precizne vremenske prognoze dobivate moćan alat s kojim optimizirate Vašu proizvodnju te proizvedete više koristeći manje resursa.
- Praćenje vremenskih uvjeta – budite spremni za pojavu mraza. Postavite SMS alarm koji Vas obavještava o mogućnosti pojave uvjeta za mraz. Temperature ispod 0,6 °C mogu biti pogubne za Vaš nasad borovnica.
- Upravljanje gnojidbom – Optimizirajte vrijeme gnojidbe. Najbolje vrijeme za gnojidbu je neposredno prije padalina
- Upravljanje zaštitom bilja – Uz pomoć modela bolesti za borovnice (za antraknozu) i prognoze za pravovremeno prskanje, možete optimizirati svoje aktivnosti zaštite bilja te smanjiti pojavnost bolesti u Vašem nasadu. Na primjer, ako nakon tretiranja padne jaka kiša, velika je mogućnost da će se preparat isprati te da ćete morati ponoviti tretiranje kako bi zaštitili Vaš nasad.
- Upravljanje navodnjavanjem – Optimizirajte navodnjavanje na Vašem nasadu praćenjem vlažnosti tla i korištenjem modela za upravljanje navodnjavanjem.
- Upravljanje berbom – Pratite vlažnost tla kako bi znali u kojem trenutku nedostaje vlage te pravovremeno pokrenite sustav za navodnjavanje. Također, pratite i pH vode za navodnjavanje kako bi spriječili neravnotežu hranjivih tvari.
Preporučena oprema
Osnovni set senzora, potrebni za modele štetnika i bolesti u nasadu borovnica su senzor padalina – kišomjer te senzori za temperaturu zraka, relativnu vlažnost zraka i vlažnost lista. Ti senzori dostupni su u iMETOS IMT280 i µMETOS NBIoT Disease stanicama.
Kako bi ponudili potpunu podršku za upravljanje zaštitom bilja, razvijeni su modeli bolesti koji pružaju najbolje moguće informacije koje Vam omogućavaju svjesno i pravovremeno donošenje odluka te korištenje najboljih alata kako bi unaprijedili Vašu proizvodnju – kvantitetom i kvalitetom. Modeli biljnih bolesti temelje se na preciznim vremenskim prognozama koje su lokalizirane i kalibrirane na promatranoj lokaciji.
Kroz programsko sučelje, podaci prikupljeni senzorima koriste se na platformama kao što je FieldClimate gdje dobivate uvid u prikupljene podatke, modele biljnih bolesti te sustav za donošenje odluka u proizvodnji.
Modeli bolesti za borovnice
Gljivični patogen Colletotrichum acutatum uzrokuje antraknozu koja plod napada tijekom dužeg vlažnog vremena tako što se na njima pojavljuju spore svjetlo-ružičaste boje, bobice se smežuraju i opadaju. Antraknoza se javlja u svim proizvodnim područjima borovnice i ima veliki utjecaj na smanjenje trajnosti plodova i lošu kvalitetu svježih plodova na tržištu.
U programu FieldClimate izračunate su slabe, umjerene i jake infekcije antraknozom borovnice ovisno o parametrima okoliša: temperaturi, vlažnosti lista i oborinama.
Na grafu možemo vidjeti kako su svi uvjeti za infekciju ispunjeni, optimalni uvjeti za Colletotrichum s oborinama, visokom relativnom vlagom i vlažnošću lišća za pojavu infekcije na biljci i plodovima.
Pratite rast Vaših borovnica
Uz CropVIEW® Dual kameru možete udaljeno pratiti Vaš nasad, putem Vašeg računala ili mobitela te vidjeti rast i razvoj grmova i plodova.
Za sve dodatne informacije, obratite nam se s povjerenjem!
Pošaljite nam upit putem naše kontakt forme ili nas nazovete na +385 91 4466 041